פרספקטיבה

3 גורמים מרכזיים משפיעים על התמונה:

  • קומפוזיציה
  • פרספקטיבה
  • אור

שלב 2- פרספקטיבה (תחושת עומק בתמונה)
ההבדל המהותי בין האופן שבו אנחנו רואים את העולם דרך העיניים לאופן בו אנחנו רואים אותו דרך המצלמה הוא ממד העומק. אחד האתגרים הבולטים בצילום הוא ליצור תחושה של עומק על מנת להכניס לתמונה שלנו תחושה תלת ממדית.

דרכים להוספת ממד של עומק בתמונה

קווים מוליכים - נקודת המגוז
שימוש בקווים מוליכים זו אחת מהדרכים היותר מוכרות ליצירת עומק בתמונה ואחד מחוקי הקומפוזיציה הבולטים (קומפוזיציה מתכנסת). קווים מוליכים ינחו את הצופה בתמונה לעבר המטרה הברורה שלנו ויחד עם זאת, הם יביאו איתם תחושת עומק לאורך הפריים.
כאשר אנו מתבוננים בתמונה עם קווים מוליכים, העין שלנו באופן אוטומטי הולכת עם כיוון הקווים ונעצרת בנקודה בה הקווים מתכנסים – דבר היוצר לנו תחושה ברורה שבתמונה יש גם אזורים קרובים וגם אזורים רחוקים.
למרות שהתמונה היא מדיום דו מימדי,המוח שלנו יוצר את תחושת העומק בגלל ההבדלים בגדלי האובייקטים הזהים בתמונה וכך נוצרת תחושה של מדיום תלת מימד.

מסגור טבעי

שיטה נוספת ליצירת עומק בתמונה (ועניין) היא למסגר את האובייקט החשוב (הנושא) אותו אנחנו מצלמים ובכך ליצור קומפוזיציה מעניינת ועומק, כי ברור לנו כצופים שהמסגור נמצא מלפני האובייקט, דבר היוצר תחושת עומק, ניתן לראות זאת בבירור בתמונה של גיא החמוד שמוסגר בעזרת עלי התות.
יחסי גודל בין האובייקטים

נכניס לתמונה אובייקטיים משניים בהבדלי גודל משמעותיים מהאובייקט המרכזי (הנושא) שאנחנו בוחרים לצלם ובכך ניצור תחושת עומק לצופה, בתמונה שלפנינו הטווס מקדימה והכנסייה ברקע עוזרים לנו ליצור את אשליית העומק.
יצירת עומק בעזרת צבעים
השימוש בצבעים מנוגדים עוזר לנו ליצור עומק בתמונה, כפי שניתן לראות בתמונה למטה.

הצבעים המנוגדים הם:

  • צהוב וסגול
  • כחול וכתום
  • אדום וירוק

לסיכום
הדבר החשוב ביותר בצילום הוא להתנסות כמה שיותר, לפתוח את הראש ופשוט לצלם!
תצאו החוצה וצלמו תמונות שאתם מתכננים את הקומפוזיציה ותנסו ליצור עומק בתמונה לפי מה שלמדתם עד כה.
אם אתם רוצים להעמיק, מוזמנים להמשיך לקרוא בבלוג- טיפים בצילום ,עומק בתמונה, תנאי אור וצל,זוויות צילום ועוד.
קישור לבלוג: לחצו כאן

אם אתם מחפשים סדנאות לצילום יצירתי מהסמארטפון לארגונים, חברות ולקהל הרחב בשילוב טיול עירוני או בטבע, כנסו לקישור: לחצו כאן
מוכנים לצאת לדרך?
מלאו את הפרטים
ונחזור אליכם בהקדם!

קצת עליי


יוסי סלס - מורה דרך וצלם

נולדתי בסאו פאולו שבברזיל ובגיל 11 עליתי עם משפחתי לישראל.
כילד סקרן שגר בצפון, עניין אותי תמיד מה יש מאחורי ההרים שנשקפים מחלון ביתי וכך, כמעט בכל שבת, יצאתי לחקור את ההרים שמסביב. לפעמים לבד ולפעמים עם חברים בני גילי.
האהבה לטיולים השתלבה מצוין עם לימודי קולנוע שהביאו אותי לעולם התיעודי, במשך 25 שנים הגעתי ותיעדתי מקומות מדהימים, פגשתי אנשים מיוחדים והייתי שותף לאירועים דרמטיים שעברו על הארץ הזאת. בנוסף, לימדתי מאות סטודנטים את עולם הקולנוע עם דגש על צילום ותאורה.
עם השנים החלטתי להפוך את אהבתי הראשונה למקצוע ויצאתי ללמוד הוראת דרך. מאז, אני לא מפסיק לטייל עם קבוצות, מארגן ימי חוויה בצפון ושמח להעניק מהידע שלי בסיורים משולבים עם הדרכה בצילום עם מצלמות מקצועיות או עם הסמארטפון.
אני מזמין אתכם לעשות אתי דרך כדי לגלות מקומות, סיפורים ואנשים ולחוות את הארץ מזווית ייחודית ומעניינת.
שכחתי לספר, אני מוכר גם בזכות הקפה הגלילי שאני מכין למטיילים שלי...

תמונות שצולמו עם הנייד