עין חרדלית - טיול מים לכל המשפחה

 • עין חרדלית הוא אחד המעיינות היפים בגליל. מקומות מוצלים,מים קרירים וקרבתו לחניה הפכו אותו למבוקש ביותר , בעיקר בימי הקיץ ובסופי שבוע.
 • מידע כללי
  אז איך מטיילים בעין חרדלית? אז יש כמה אפשרויות.
  המסלול הקלאסי והמומלץ היא הליכה בתוך המים מהחניה לעין חרדלית, הליכה מוצלת של כחצי שעה (לכל כיוון) במים בעומקים משתנים בין 10 ס"מ עד כחצי מטר עומק .
  לאורך המסלול תהנו מדגיגונים, מעצי דולב מרשימים, שיחי פטל עם פירות ועוד ,הטבע במיטבו.
  במהלך המסלול תוכלו לעצור בנקודות יפייפיות , בהן תוכלו לשבת ולנוח במהלך המסלול.
  בעין חרדלית תפגשו ברכה עמוקה המוזנת על ידי צינור, המקום מוצל ואפשר להתרחץ בברכה.

  אפשרות נוספת היא ללכת לעין חרדלית בשביל היבש המקביל לנחל, הליכה של כעשרים דקות (לא מוצל).

  אם מתחשק לכם פיקניק קצר אז הנחל זורם על יד החניה בה תעצרו את הרכב, תמצאו לכם פינה מוצלת ופנויה, קחו בחשבון שהאזורים שבקרבת החניה לרוב מלאים (בעיקר בחופשת הקיץ ובסופי השבוע).

  אני ממליץ לטייל בעין חרדלית באביב ובאמצע שבוע, אז תוכלו להנות מהשקט והטבע הפראי שיש למקום להציע.
 • כדאי לדעת
  עין חרדלית ועין זיו - שופעים כ 4 מיליון מ"ק בשנה כל אחד.שני המעיינות נתפסו במלואם ומימיהם נשאבו משנות ה־50 של המאה הקודמת לטובת יישובי האזור. בעקבות שאיבת המים הגבוהה בעבר והתייבשות הזרימה באפיק הנחל, נפגעה מאוד המערכת האקולוגית של הנחל, עצי הדולב המזרחי הגדולים החלו להתייבש ולמות, הדגים נעלמו כמעט לחלוטין ושאר חסרי החוליות שבמים נפגעו גם כן. בעקבות מאבק סביבתי , נדרשה הזרמת כמות מינימלית של מים מצינור המים הראשי של חברת מקורות העובר בנחל להשקיית הדולבים ולקיום קטעים מסוימים בנחל. הזרמה זו נתנה מענה חלקי בלבד לצורכי המים של הטבע באפיק נחל כזיב. משנת 2006, בעקבות אירוע קשה של זיהום עין זיו ממקורות שפכים שבמעלה אגן הנחל, שוחרר עין זיו במלואו לטבע. מימיו התנקו מחדש עם רדת הגשמים ומאז הם מקיימים זרימה איתנה לאורך הנחל.
  בתחילת 2013 נקבע על ידי רשות המים כי מימי עין חרדלית ישוחררו לנחל ואכן, מחודש יוני 2013 מימי המעיין זורמים כבימים עברו. קטע הנחל שסבל מהתייבשות קשה חזר להשמיע את קולות פכפוך המים, עצי הדולב שיבשו כמעט לגמרי חזרו ללבלב ואיתם גם שאר צמחיית הגדות הענפה, והדגים וחסרי החוליות שבים אף הם. שמורת טבע נחל כזיב תמיד הייתה אחד מאתרי התיירות החשובים בגליל המערבי, וכיום עם חידוש זרימת המים – נמשכים אליה מאות אלפי מטיילים בשנה.
 • איך מגיעים?
  ב-waze: עין חרדלית. המקום נמצא לא הרחק מהיישוב עבדון.
דרגת הקושי
קלה (לא מיועד למתקשים להליכה)
אורך הטיול
1 ק"מ
עונות מומלצות
כל השנה
אתם קבוצה ומעוניינים בטיול מודרך
מלאו את הפרטים
ונחזור אליכם בהקדם!

קצת עליי


יוסי סלס - מורה דרך וצלם

נולדתי בסאו פאולו שבברזיל ובגיל 11 עליתי עם משפחתי לישראל.
כילד סקרן שגר בצפון, עניין אותי תמיד מה יש מאחורי ההרים שנשקפים מחלון ביתי וכך, כמעט בכל שבת, יצאתי לחקור את ההרים שמסביב. לפעמים לבד ולפעמים עם חברים בני גילי.
האהבה לטיולים השתלבה מצוין עם לימודי קולנוע שהביאו אותי לעולם התיעודי, במשך 25 שנים הגעתי ותיעדתי מקומות מדהימים, פגשתי אנשים מיוחדים והייתי שותף לאירועים דרמטיים שעברו על הארץ הזאת. בנוסף, לימדתי מאות סטודנטים את עולם הקולנוע עם דגש על צילום ותאורה.
עם השנים החלטתי להפוך את אהבתי הראשונה למקצוע ויצאתי ללמוד הוראת דרך. מאז, אני לא מפסיק לטייל עם קבוצות, מארגן ימי חוויה בצפון ושמח להעניק מהידע שלי בסיורים משולבים עם הדרכה בצילום עם מצלמות מקצועיות או עם הסמארטפון.
אני מזמין אתכם לעשות אתי דרך כדי לגלות מקומות, סיפורים ואנשים ולחוות את הארץ מזווית ייחודית ומעניינת.
שכחתי לספר, אני מוכר גם בזכות הקפה הגלילי שאני מכין למטיילים שלי...